Stres – czy istnieje?

Czy jesteś przed maturą, czy przed rozmową o pracę, pojawia się Twój wróg, który zawsze utrudniał Ci robotę .. stres. O nim dzisiaj będę pisał. 🙂Stres jest efektem ewolucyjnej reakcji na nagłe, wymagające sytuacje. To on pomagał naszemu przodkowi jaskiniowcowi w polowaniu. Zaprzęgał możliwości organizmu do pracy. Pojawia się, gdy psychicznie nie jesteśmy przystosowani, nie mamy doświadczenia w przeżywaniu określonych zdarzeń.  Psychologowie wyróżniają trzy rodzaje stresu: dystres – pojawia się w obliczu jakiegoś zagrożenia. Jest to stres zły, blokujący. To on jest źródłem naszych problemów. Jest także eustres – stres pozytywny, motywujący. Trzeci – neustres – neutralny. Nie ma wpływu na nasze działanie.

Tyle teorii, ale wiele osób zadaje sobie pytanie , jak pozbyć się stresu. Otóż może Was zaskoczę. Nie da się pozbyć stresu. On zawsze będzie nam towarzyszył. Stres nie jest bytem materialnym, rzeczywistym. Jest tylko iluzją wytworzoną przez nasze umysły, aby bronić się przed sytuacją, z którą się nie oswoiliśmy. Nawet osoby, które uchodzą za odważne, np. popularni teraz youtube’owi twórcy mówią, że nadal mierzą się ze stresem.130710-Will-Smith

Skoro stresu nie ma, to nie możemy z nim walczyć. To bez sensu. Możemy jednak go zaakceptować, nauczyć się przeżywać, nie reagować emocjonalnie na jego pojawienie się. Odważny człowiek to nie ten, który się nie boi, ale ten, który mimo że się boi, nadal działa.

Według naukowców z Pennsylvania State University osoby, które reagowały stresem na sytuacje trudne, były o wiele bardziej narażone np. na choroby serca. Na koniec chciałbym Wam napisać, że strach nie jest dobrym doradcą. Źle wpływa na nasze zdrowie i życie. Gdy czujecie, że może się pojawić, weźcie dwa głębokie wdechy, przybierzcie otwartą postawę, wyprostujcie się. To poprawi Waszą pewność siebie, uspokoi oddech i przede wszystkim nie pozwólcie, aby przeszkodził Wam w realizowaniu marzeń. Konfrontacja ze stresem jest jedynym sposobem na dostrzeżenie, że nie ma się czego bać i na zmianę. Działajcie kochani i idźcie z podniesioną głową.

Pozdrawiam! 😀

~Changemate

PS: Według mnie widok pięknej kobiety relaksuje najlepiej. Mam rację Panowie? 😉

8 komentarzy

    • Złych emocji należy się pozbywać. Tu Cię będę wspierał. 😉 Podtrzymuję jednak tezę,że stresu się nie porzuci. Nie żyjemy w próżni i reagujemy na niektóre wydarzenia emocjonalnie. To naturalne,ale trzeba nauczyć się tak zarządzać swoją głową,aby ten stres redukować, zatrzymać się. Akceptować to,że się pojawi,ale nie zagłębiać się w niego.Szkoda po prostu zdrowia,a stres jest powodem wielu chorób.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s