Czego możesz nauczyć się od swojego psa?

Dziś temat niestandardowy, ale myślę, że może coś wnieść nowego do naszego postrzegania świata. Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Czy jest to miano zasłużone? I w końcu, dlaczego na blogu o rozwoju osobistym pojawia się wpis na temat zwierząt?

Wiadomym jest, że to my – ludzie jesteśmy jedynym gatunkiem myślącym, zarządzającym tym światem, ale ilekroć obserwuję naszych czworonożnych towarzyszy, stwierdzam, że zawstydzają nas pod wieloma względami. Jakimi?

1) Bezgraniczna radość – pies, jak się cieszy, to okazuje to na wszelkie możliwe sposoby. Nie krępuje się, nie ma narzuconych łatek społeczno – kulturowych, że ,,no przecież, to nie wypada”. Ma w nosie to, co inni pomyślą.

2) Miłość bezwarunkowa – pies kocha swojego właściciela bez względu na to, czy ma pryszcza na nosie, czy wygląda dzisiaj dobrze , czy też źle. To nie ma znaczenia. Ważny jesteś Ty jako osoba.

3) Szczerość, uczciwość – nie udają. Są autentyczne, okazują emocje.

4) Empatia – pies czuje to, co Ty. Gdy jest Ci źle, to przyjdzie i pocieszy na swój sposób liżąc po ręku. Jak jesteś szczęśliwy, to cieszy się razem z Tobą. Mają niesamowitą umiejętność intuicyjnego wyczuwania emocji.

5) Wierność, oddanie – może stąd się właśnie wzięło przysłowie o tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Słyszymy czasem historie o tym, że jakiś pies czekał przez kilka lat w miejscu, w którym zostawił go właściciel.  To niesamowite, wzruszające i skłania do refleksji.

Uczmy się z pozytywnych wzorców. Umysłowo jesteśmy z pewnością bardziej rozwinięci od naszych pupili, ale jeśli chodzi o sferę emocjonalną, to możemy wiele od nich podpatrzeć i używać, aby jakość naszego życia była lepsza.

Pozdrawiam!

~ Changemate

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s