Prokrastynacja

Co to takiego? Od zawsze słyszałeś, że jesteś leniwy, a Ty po prostu nie wiesz, jak się za coś zabrać? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie . 🙂

Słowo prokrastynacja pochodzi od łacińskiego procrastinatio, czyli zwłoka, odroczenie. Otóż niedawnym odkryciem nauki jest fakt, że ktoś, kto nie zajmuje się w danym miejscu i czasie tym czym powinien nie jest zwykłym leniem, tylko jest dotknięty zaburzeniem psychicznym. Żeby wyjaśnić Wam, czym dokładnie jest prokrastynacja posłużę się przykładem studentów ( jest ona też często nazywana syndromem studentów). Każdy student ma statystycznie około dziewięć miesięcy na przygotowanie się do sesji. Mimo to i tak wielu z nich zabiera się za pracę dopiero kilka tygodni przed sesją. Znacie to, prawda? 😉 Czy w szkole, czy na studiach, wygląda to podobnie. Z prokrastyncją wiąże się termin, który w psychologii określa się mianem prawa Parkinsona. Głosi ono, że ,,  praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie„. Oznacza to, że im więcej będziemy dawali ludziom czasu na zadania, które wymagają go mniej, tym bardziej będą oni je odwlekać na ostatnią chwilę. No i mamy syndrom studenta. 😉 Czym jednak różni się prokrastynacja od zwykłego lenistwa? Tak , jak już wspomniałem ta pierwsza kategoria jest zaliczana do zaburzeń, a poza tym dotyka ona najczęściej osoby ambitne, które dużo od siebie wymagają. Czasem jest ona spowodowana presją z różnych stron ( rodzice, znajomi, szef). Wszystko opiera się na strachu przed popełnieniem błędu. Ludzie z natury unikają rzeczy nieprzyjemnych, dlatego w obawie przed pomyłką opóźniają pracę, co jak wiemy kończy się czasem jeszcze gorzej. Dlatego właśnie przed maturą, czy też sesją tak popularne staje się sprzątanie i inne aktywności, które w innym czasie nie miały jakiegokolwiek znaczenia. Perfekcjonizm powoduje brak konfrontacji z problemem, a to z kolei sprawia, że ten coraz bardziej narasta. Prokrastynacja jest pewnym rodzajem mentalnego zawieszenia w próżni związanym z lękiem przed porażką lub też sukcesem i związanymi z nim konsekwencjami.

Nie należy jej lekceważyć . Może ona być przyczyną zaburzeń depresyjnych i lękowych, w tym fobii społecznej. Ma wpływ na naszą pracę. Wieczne odwlekanie powoduje, że zadanie nie jest wykonane na czas, co może skutkować negatywnymi konsekwencjami.

Możliwe jest leczenie tego zaburzenia albo ze specjalistą, albo samemu poprzez:

1) Systematyczne wyznaczenie sobie celów i samodyscyplinę( tutaj macie mój wpis o samodyscyplinie: https://progress4u.wordpress.com/2014/10/22/samodyscyplina-know-how/)

2) Dzielenie pracy na mniejsze części.

3) Nagradzanie siebie za efekty pracy.

Prokrastynacja jest niewątpliwie problemem naszych czasów. Często nie zwraca się na nią uwagi, a warto się jej przyjrzeć. Mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże i będzie narzędziem do pracy nad sobą. Zachęcam Was do odwiedzania i polubienia mojego Facebooka (https://www.facebook.com/pages/Progress4u/1549156622002126?ref=hl). Tam znajdziecie wiele innych materiałów m.in. motywacyjnych.

Pozdrawiam!

~Changemate

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s