Odwaga

Tytuł wyjątkowo dość krótki, bo i sprawa jest ważna, i rzeczowa. Co to jest odwaga? Czy można jej się nauczyć? Co sprawia, że jedni z nas żyją pełnią życia, biorą z niego to, co chcą, a z kolei i inni siedzą w kącie czekając na swoją kolej?Otóż jestem zwolennikiem teorii, że odwagi nie da się tak do końca nauczyć. Może się jednak stać pewnym nawykiem, który jest budowany na zaufaniu do siebie i powtarzaniu pewnych zachowań, np. jeśli wczoraj zachowałem się odważnie, to dzisiaj też mogę. Dlatego tak ważne jest, aby ludzie, którzy nie są odważni z natury choćby przez wizualizację wyobrażali sobie, że jest to możliwe. Przede wszystkim, Ty musisz w to uwierzyć, a wtedy stanie się to rzeczywistością. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na  zaufanie do siebie, które w tekście jest wytłuszczone. Jest ono budowane na doświadczeniach. Wniosek się więc nasuwa, że zdobywa się je poprzez różne działania, które dają postawę życiową i lekcję na przyszłość. Czasami sobie myślimy: ,, Tyle już przeżyłem, to i to zniosę”, ,,Dam radę”. To jest właśnie owo zaufanie do siebie. Mimo że sytuacja jest niekomfortowa, wierzę, że poradzę sobie z powierzonym mi zadaniem.

Ważne jest także to, czy lubisz siebie. Przydałoby się też zdefiniować w tym momencie to, kim jesteś. Zastanów się, co lubisz, a czego nie lubisz. Po prostu, poznaj siebie. Mamy tysiące znajomych na Facebooku, ale często nie znamy siebie. Co Ci się w Tobie podoba, a co jest niefajnego? Jeśli Ci się coś nie podoba, to postaraj się to zmienić. Osoba, która zna siebie, jest świadoma swoich zalet i niedostatków. Nie obwinia więc siebie o błędy, bo wie, jaka jest. To przekłada się też na odwagę.

Nasza odwaga konfrontuje się też często z takim kolektywnym myśleniem: ,, A co ludzie powiedzą„. Boimy się tego, że ktoś pomyśli o nas źle. W większości przypadków nic nie powiedzą. 😉 Ludzie na ulicy nawet, gdy zrobimy coś głupiego lub dziwnie wyglądamy, przejdą dalej i wrócą do swojej tradycyjnej rzeczywistości. Uwierz mi, że ludzie są w stanie wiele wybaczyć (szczególnie, gdy są to Twoi bliscy) chyba, że ich ewidentnie zranisz.

Z odwagą wiążą się relacje damsko- męskie. Kulturowo to mężczyzna ma starać się o kobietę. Dla wielu nie jest to łatwe, gdyż boją się, że się zbłaźnią, zrobią coś nieodpowiedniego. Dziewczyny, dlatego zwracam się do Was, abyście były wyrozumiałe dla facetów. 😉 Oni naprawdę się starają. Teraz słówko do Panów. Jedynym sposobem na przełamanie Waszych lęków jest zmierzenie się z nimi, stawienie im czoła. Wiem, że to nie jest proste, ale próbujcie. Nie patrzcie na konsekwencje, nie twórzcie milionów scenariuszy w głowie, nie myślcie o tym, co powiecie, bo wtedy rozmowa staje się sztuczna. Słuchajcie dziewczyn i cieszcie się rozmową. Nic nie jest takie straszne, jak się wydaje.

Receptą na niektóre lęki jest życie w ,, tu i teraz”. Jest to nazwa robocza, ale mam nadzieję, że wiecie, o co mi chodzi. Ludzie często żyją albo przeszłością ( dawnymi przykrymi wydarzeniami) i to blokuje ich w teraźniejszości, albo z kolei tkwią gdzieś myślami w przyszłość. Tak  naprawdę okazuje się, że to, co jest realne, to chwila teraźniejsza, w której możesz działać. Przeszłość jest jedynie po to, aby dawać nam lekcje i żebyśmy nie popełniali ciągle tych samych błędów. Przyszłość z kolei ma dawać nam perspektywy, cele, plany. Sztuką jest to, aby to umiejętnie wykorzystywać.

Kończąc już, bo ten wpis zrobił się przydługi. 😉 Zostawiam Was z często cytowaną myślą Winstona Churchilla: ,, Odwaga to pierwsza z ludzkich cech, jest bowiem gwarancją wszystkich innych.”

Pozdrawiam!

~Changemate

1 komentarz

  1. Z odwagą bezpośrednio związana jest strefa komfortu i umiejętność wychodzenia z niej. Im więcej nowych rzeczy w życiu robimy, tym bardziej poszerzamy naszą strefę komfortu i tym większą odwagę zdobywamy. Zgadzam się ze słowami, które kierujesz do Panów: ” Jedynym sposobem na przełamanie Waszych lęków jest zmierzenie się z nimi, stawienie im czoła”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s