Modelowanie – sposób na łatwiejsze osiąganie celów

W każdej dziedzinie jest jakiś autorytet, guru, mistrz, którego wszyscy podziwiają, z nim się porównują i chcą być tacy, jak on. Co robić, aby być najlepszym?Z pewnością pomoże Ci w tym modelowanie – jedno z podstawowych narzędzi NLP ( o którym napiszę oddzielny post, ponieważ jest to szeroka dziedzina, a wymaga dokładnego omówienia). Ludzie osiągają sukces w różnym czasie, ale każdy może to zrobić naśladując ludzi, którzy są najlepsi w danej dziedzinie.

Jak modelować?

1.Znajdź modela, autorytet, którego zachowanie Ci imponuje i którego cechy chciałbyś przejąć.

2.Sprecyzuj cechę, którą chcesz przyjąć. To ważne, ponieważ nasz model nie musi być najlepszy we wszystkim. Bierzemy pod uwagę tylko to, co nas interesuje.

3. Wyobraź ( przypomnij) sobie siebie w sytuacji, w której zachowujesz się tak, jak Twój model. Co robisz? Jak mówisz? Jak się poruszasz? W ten sposób personalizujesz zachowanie, sprawiasz, że staje się Twoje.

4. Działaj według stworzonego obrazu. Zachowuj się tak , jakby dana cecha była naturalnie Twoja.

Przykład: 

Chcesz być lepszym mówcą.

1.Wybierasz modela, który czuje się na scenie, jak ryba w wodzie. Jest pewny siebie, mówi w sposób ciekawy.

2.  Chcesz przejąć powyższe cechy, aby stać się lepszym mówcą i tylko te.

3. Wyobraź sobie, jak wychodzisz na scenę i mówisz przed publicznością, która reaguje entuzjastycznie i jest Ci przyjazna. Wiesz, co chcesz mówić i na tym się skupiasz. Panujesz nad swoją gestykulacją, która odzwierciedla Twoje emocje.

4. Działaj 😉

Modelowanie daje znakomitą perspektywę. Wskazuje, że nie musimy stać w miejscu, ale możemy się zmieniać. Może być ono wciągające i stać się stylem życia. Modelowanie zmienia też perspektywę patrzenia. Ktoś, kto jest od nas lepszy, nie musi być wrogiem, rywalem, lecz przyjacielem, od którego możemy się wiele nauczyć. Cieszmy się, kochani, że trafiamy na swojej drodze na ludzi, którzy pozwalają nam rosnąć i być lepszymi.

Pozdrawiam!

`Changemate

ate

3 komentarze

  1. Modelowanie jest oczywiście skutecznym sposobem na sukces, jednak należy pamiętać, że działania/ cechy, które chcemy naśladować należy dostosować do naszych warunków. Prosty przykład: Naśladując Tigera Woodsa nie wystarczy tylko wziąć zamach o takim samym koncie i uderzyć piłkę z taką siłą jak on i z takim samym nachyleniem kija, ponieważ trzeba uwzględnić różnicę warunków fizycznych (np. różnica wzrostu, długości ramion itp.).
    Podsumowując: warto pamiętać, że modelowanie to nie to samo co kopiowanie ;]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s