Samodyscyplina – know how

Moim zdaniem jednym z najważniejszych czynników rozwoju jest samodyscyplina. Czasami nam się nie chce czegoś zrobić, jesteśmy zmęczeni i znajdujemy milion różnych innych wymówek, żeby nie wykonać czegoś, co w danej chwili powinniśmy. Jesteśmy ludźmi i takie rzeczy się zdarzają ( o PROKRASTYNACJI napiszę niedługo oddzielny wpis). Sztuką i kluczem do sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie jest to, żeby umieć pokonywać te chwile słabości . Pomocnym narzędziem jest tutaj samodyscyplina i wytrwałość ( o której już wspominałem w moim tekście o bieganiu  ). Jak je w sobie wypracować? 

1305272742_by_natal9ia3_600

 1. Rób plan tego, co masz zrobić danego dnia

Jeśli masz mapę, to trudniej jest się zgubić. Gdy zrobisz sobie plan, to nawet jeśli masz ochotę od niego odejść,  w głowie zacznie Ci się zapalać czerwona lampka, że idziesz w złym kierunku.

Jest to bardzo pomocne i polecam nie tylko na początku wyrabiania dobrych nawyków, ale i potem. Plan pomaga się organizować w przestrzeni, w której się znaleźliśmy, a to sprawia,że jesteśmy efektywni. Poza tym, robienie planu może mieć też pozytywny wpływ na sferę psyche, dlatego że możemy sobie odhaczać zadania, które danego dnia wykonaliśmy i widzimy, jak produktywnie wykorzystaliśmy czas.

2. Nic na siłę!

Jak zmuszamy się do czegoś, to nigdy nie wychodzi. Włączają się nasze wewnętrzne sabotaże i blokady. Możemy się zmuszać i starać. Ani rusz! Nie dajemy rady. Nie o ilość, ale o jakość nam chodzi. Dlatego polecam, aby robić mniej, ale systematycznie, jeżeli oczywiście możemy sobie na to pozwolić ( bo wiem,że w korporacjach czasem trzeba wykonać pracę „NA WCZORAJ”. Zółwik dla ludzi z korpo 😉 )

3. Nagradzaj siebie za dobrze wykonane zadanie

To bardzo ważne, żeby programować swój mózg tak, aby wiedział, co dobre, a co złe. Nagroda powoduje, że mamy większą siłę,aby wykonywać trudne i czasochłonne zadania, bo wiemy, że na końcu czeka na nas coś fajnego. Ludzie (np. szef, współpracownicy) często nie potrafią docenić ilości pracy, jaką włożyliśmy w dany projekt, dlatego doceniajmy siebie sami i bądźmy dumni z tego, co zrobiliśmy.

4. Pracowitość

To chyba najważniejsze. Bez pracy nie ma kołaczy. Wszelkie zmiany postępowania wymagają od nas woli i przekonania,że damy radę się zmienić. Nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli sobie to uświadomimy, jest o wiele łatwiej.

Kochani, trzymam kciuki i mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże. Jeżeli chcecie się podzielić jakimiś swoimi doświadczeniami, czy też chcecie coś dodać do mojego wpisu, to piszcie śmiało w komentarzach. 🙂

Pozdrawiam!

8 komentarzy

 1. Mnie pomaga nieugięta praca nad zmianą nawyków myślowych ;D Nie wiem czy to dobrze opisałam. Chodzi mi o to, że kiedy zmęczona, zestresowana wychodzę z pracy, zaczynam sobie myśleć: „noo to był intensywny dzień w pracy, dobrze się spisałaś”. Jeśli natomiast muszę zabrać się za swoje książki ze statystyki matematycznej to wyobrażam sobie jak świetnie będę się czuć, gdy opanuje materiał. Odpowiednie nastawienie i nagradzanie się w jednym 🙂 Jeśli mam dobre samopoczucie to czuje się cały czas zmotywowana do działania, a nie zdołowana.

  Zgadzam się, że powszechne jest tworzenie sobie wymówek. Szkoda jednak, że tak nie wiele osób potrafi czerpać przyjemności z wykonywania nowo postawionych sobie zadań.Ludziom brakuje też cierpliwości w dążeniu do celu, a jest to tak ważne.

  Polubienie

  • Dziękuję za Twój wpis 🙂 Całowicie się zgadzam beatalorenc. Przybiłbym Ci piątkę. 😉 To od nas i naszego myślenia zależy,jak spojrzymy na problem. Dlatego jest właśnie ważne,aby pracować nad tym,co mamy między uszami 😉 Pozytywne nastawienie pomaga . Wspomniałaś też o wizualizacji,którą wykonujesz przed nauką. Z pewnością jeszcze napiszę o tym na blogu,ale właśnie dzięki nim wychodzimy poza schemat zachowań( np. Nie chce mi się…).
   PS: Polecam blog beatalorenc:
   postelectricc.wordpress.com
   Można tam znaleźć wiele ciekawych treści 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s